Endüstriyel boyalar ya da bir bilinen diğer adıyla sanayi boyaları, oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Endüstriyel boya, duvar boyalarına kıyasla çok daha hızlı bir şekilde kurur. Bu özelliği büyük işletmelerin sanayi boyalarını tercih etmesinde oldukça etkilidir. Gerek seri üretim alanlarında gerekse de teknik parçalarda en sık tercih edilen boya tipi olarak bilinir.

Endüstriyel Boyanın Özellikleri

Endüstriyel boya tercihinde bulunurken bu boyaların özellikle teknolojik gelişimlere müsait bir yapıda üretildiğine dikkat etmelisiniz. Diğer yandan üretim süreçlerinde pek çok ihtiyaca yanıt verebilmesi şarttır. Sanayi boyalarının hem organik hem de kurşunsuz olması büyük bir avantaj sağlar. Günümüzde sanayi boyaları pek çok üretim tesisinde güvenle kullanılıyor. Bu tip boyalar kuruma sonrasında uzun seneler boyunca parlaklığını korur. Hem iç hem de dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilen boyalar; demir ya da çelik yüzeylerde, beton alanlar üzerinde, MDF yapılarda, sıva ve metal her türlü yüzeyde uygulanabilir.

Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sanayi boyalarının başarılı bir şekilde uygulanması için öncelikle söz konusu yüzeylerin temel özellikleri araştırılmalıdır. Yine aynı şekilde uygulama öncesinde yüzeyin kirli olmaması büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sanayi boyaları temiz yüzeylerde uygulandığında daha uzun süreli kullanılabilir. Yüzeylerde hiçbir şekilde kir, pas ya da yağ gibi maddelerin bulunmaması gerekir. Endüstriyel boya uygulama öncesinde özel tekniklerle inceltilir. Genellikle tabanca kullanılmasına bağlı olarak yüzey kısımlarda uygulama sonrasında film tabakaları oluşur. En doğru boya rengini bulma noktasında; nitelikli sanayi boyası kadar uygulamayı yapan kişilerin de profesyonellik düzey oldukça önemlidir. Endüstriyel boyaların kendine has özellikleri olduğu için normal boya ustaları, uygulama esnasında zorlanabilir. Bobin boyaları, toz boyalar ve protective boyalar, en popüler endüstriyel boyalar arasındadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir